Habura – Hradec Králové
Chrám sv. Mikuláša
Cerkvu vybudovali obyvatelia malej obce Habura pri Medzilaborciach na samom začiatku 16. storočia. Po tom, ako si v roku 1740 postavili nový murovaný chrám, drevený predali do Malej Poľany. Práve odtiaľ ho za 12 tisíc Kč odkúpili predstavitelia mesta Hradec Králové, a v roku 1935 ju premiestnili do krásneho prostredia Jiráskových sadov. Je to charakteristická a v minulosti na severovýchodnom Slovensku pomerne rozšírená trojdielna zrubová stavba tzv. Lemkovského typu s odstupňovanými stanovými strechami a vežičkami barokového tvaru. V roku 2011 si podľa nej v obci Habura postavili repliku.
Kalná Roztoka
Chrám sv. Jána Krstiteľa
Chrám s takmer zaniknutým cintorínom obkolesuje jednoduchá trámová ohrada so šindľovou strieškou. Neznámi tesári ho vybudovali v polovici 18. storočia. Samostatná zvonica v jeho blízkosti bolo zhotovená až v 20. storočí. Zrubovú konštrukciu objektu z vonkajšej i vnútornej strany pokrýva hlinená, vápnom natretá omietka, ktorá mu dodáva vzhľad murovanej sakrálnej stavby. V interiéri vyniká zlátený a pestrou polychrómiou upravený barokový ikonostas. Cárske dvere s bohatou drevorezbou štylizovaných úponkov vínnej révy dopĺňajú medailóny s tradičným motívom Zvestovania a štyroch evanjelistov
Ruská Bystrá
Chrám prenesenia ostatkov sv. Mikuláša biskupa
Chrám z roku 1720 je príkladom regionálneho variantu lemkovskej sakrálnej architektúry, ktorý bol rozšírený na celom území medzi Sninou a Sobrancami. Hladká valbová strecha uzatvára celú trojpriestorovú dispozíciu objektu. Z jej západnej strany sa vypína zvonica a nad svätyňou len skromná vežička. Na neskorobarokovom ikonostase zaujme maľovaný motív ovíjajúceho sa viniča ako symbolu Kristovej cirkvi. Svoje nesporné umelecké hodnoty má bohato zdobený prestol s centrálnou ikonou Ukrižovania.
Ruský Potok
Chrám sv. Michala Archanjela
V neveľkej obci Ruský Potok si gréckokatolícki veriaci postavili drevenú cerkvu v roku 1740. jej malý areál s mladšou samostatnou zvonicou lemuje drevená ohrada so šindľovou strieškou. Trojpriestorovú zrubovú stavbu zjednocuje mohutná dvojúrovňová valbová strecha s dominantnou západnou vežou barokového ukončenia a malým sanktusníkom. Kované kríže na ich vrcholoch svedčia o vysokej remeselnej úrovni miestnych kováčov. Ikonostas tradičného výtvarného riešenia pochádza z obdobia vzniku chrámu, no neodborným zásahom stratil časť svojej umeleckej hodnoty.
Uličské Krivé
Chrám sv. Michala Archanjela
Cerkvu v roku 1718 postavili neznámi tesári na mieste, kde už koncom 16. storočia stál menší sakrálny objekt. V strede dediny, na cintoríne s drevenou ohradou, možno v tieni niekoľkých líp nájsť cerkvu, ktorej zrubová architektúra sa čiastočne vymyká bežným typom našich východokresťanských chrámov. Jej trojpriestorové členenie sa z exteriéru takmer stráca pod mohutnou dvojúrovňovou valbovou strechou pokrytou dreveným šindľom. Vnútorný priestor chrámu, oplýva bohatstvom výzdoby a nevšedne veľkým počtom ikon, ktoré visia na bočných stenách lode a parapete empory. Centrom barokového ikonostasu sú zlátené cárske dvere s výnimočným počtom dvanástich medailónov.
Hrabová Roztoka
Chrám sv. Bazila Veľkého
Na lúke vysoko nad obcou, kde veriaci musia prejsť desiatky strmých schodov, stojí malá drevená cerkva. V jej bezprostrednej blízkosti sa nachádza drevenou ohradou obkolesený cintorín s niekoľkými staršími hrobmi a kamenným krížom z roku 1909. Typickú zrubovú trojdielnu konštrukciu objektu s vonkajším doskovým obkladom pokrýva valbová strecha. Z jej súvislej plochy vyrastá zvonica a menšia východná vežička s cibuľovým ukončením. Päťradový barokový ikonostas s pestrou polychrómiou bol zhotovený už v roku 1704 a pochádza zo staršieho sakrálneho objektu.
Topoľa
Chrám sv. Michala Archanjela
Na príkrom svahu nad obcou stál drevený kultový objekt už v polovici 17. storočia, no zakrátko ho zničil požiar. Veriaci si nový chrám vybudovali už zakrátko na prelome 17. a 18. storočia. Vonkajší vzhľad zrubového trojpriestorového má jedinečnú architektonickú formu, ktorú zvláštnym spôsobom modeluje prelomená valbová strecha a vysunuté kryté podstrešie. Vnútorný priestor uzatvára jednoduchá kupola a valená dosková klenba. Pod ňou sa nachádza ikonostas jasnej červeno-zelenej polychrómie a bohatého zlatenia. Samostatné ikony radu Deésis visia na parapete malej empory, zatiaľ čo staršie ikony Snímania y Kríža a Zvestovania na bočných chrámových stenách.
Nová Sedlica
Cerkva sv. Michala Archanjela
Cerkva pôvodne stála v obci Nová Sedlica, v samom východnom cípe krajiny. Potom, ako si veriaci vybudovali nový murovaný chrám, ten drevený rozobrali, zakonzervovali a preniesli na súčasne miesto. Tu sa v roku 1974 stal prvým expozičným objektom Expozície ľudovej architektúry a bývania Vihorlatského múzea v Humennom. Zrubový chrám s trojpriestorovou dispozíciou charakterizujú smerom na východ klesajúce veže polygonálneho tvaru, ktoré mu spolu s mohutnou sedlovou šindľovou strechou dodávajú svojsky architektonický výraz. Barokový ikonostas zdobí typická štylizovaná rezba s motívom vínnej révy, hrozna a akantu.
Inovce
Chrám sv. Michala Archanjela
Hoci malý no svojím výrazom nevšedný zrubový sakrálny objekt vybudovali tesárski majstri v roku 836. Dominantným prvkom chrámu je prelomová valbová strecha, pod ktorou sa skrýva trojdielna dispozícia, typická pre všetky chrámy východného obradu. Z jej súvislej plochy vyrastá jednoduchá zvonica a v časti presbytéria malá vežička. Obe majú cibuľové ukončenie a dekoračne stvárnené liatinové kríže. Obmedzený vnútorný priestor chrámu neumožnil osadiť ikonostas tradičného ikonografického stvárnenia. V jeho asymetrickej architektúre sa nachádzajú len jedny dvere pre laikov. Svojím výtvarným riešením v kombinácii bielej farby a sýteho zlátenia už zodpovedá klasicistickým výrazovým prostriedkom.
Originálny text: Miloš Dudáš